dr n. med. Stanisław Łata
lek. med Tomasz Menżyk – w trakcie specjalizacji z dziedziny gastroenterologii
lek. med. Jacek Karaś
lek. med. Robert Dziekan
lek. med. Jacek Stanula
lek. med. Damian Kołodziej
lek. med. Jacek Marczyński
lek. med. Krzysztof Kot
lek. med. Paweł Sobieraj
lek. med. Adrian Wróżek
mgr Kinga Łabno – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego
Katarzyna Wieloch – Cholewa
Katarzyna Morga
Elżbieta Karagicz
Monika Rus
Rejestracja: (14) 63-15-859
Pokój badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego: (14) 63-15-144
Pokój badań ECPW: (14) 63-15-143
SCHEMAT PRZYGOTOWANIA DO KOLONOSKOPII – PROGRAM
SCHEMAT PRZYGOTOWANIA DO KOLONOSKOPII – NFZ
SCHEMAT PRZYGOTOWANIA DO GASTROSKOPII
Centralna Pracownia Endoskopii swoją działalność rozpoczęła w lutym 2006 roku. Wcześniej badania/zabiegi endoskopowe wykonywane były w dwóch odrębnych gabinetach, funkcjonujących w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych i Ostrych Zatruć oraz Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Ponadto do zabiegów ECPW wykorzystywane były sale zabiegowe Bloku Operacyjnego. Obecnie Centralna Pracownia Endoskopii stanowi wydzieloną komórkę organizacyjną Szpitala, w skład której wchodzą trzy profesjonalne pokoje badań:
Wysoko wykwalifikowana kadra lekarzy i pielęgniarek endoskopowych stanowi największą zaletę CPE zapewniając w ten sposób wysoki standard badań i ich bezpieczeństwo oraz gwarantując im wszechstronną pomoc z racji lokalizacji CPE w dużym wielospecjalistycznym Szpitalu. Nowoczesny sprzęt i komfortowe warunki pobytu minimalizują potencjalny dyskomfort i stres związany z badaniami.
CPE spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. „w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą”. Powyższe czynniki pozwalają też na zwiększenie ilości wykonywanych badań i zabiegów endoskopowych nie tylko u pacjentów hospitalizowanych, ale również ambulatoryjnych.
W ramach umowy z NFZ od marca tego roku (na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty) wykonywane są badania gastroskopowe i kolonoskopowe.
Utworzenie CPE zapewnia pacjentom dostęp do pełnego wachlarza specjalistycznych badań i zabiegów endoskopowych. Najczęściej wykonywane są gastroskopie i kolonoskopie diagnostyczne. czasem rektoskopie. podczas których w razie potrzeby ze zmian patologicznych pobierane są wycinki do oceny histopatologicznej lub w celu wykrycia Helicobakter pylorii za pomocą testu urazowego (w czasie gastroskopii).
Oprócz endoskopii diagnostycznej wykonywane są też badania endoskopowe terapeutyczne (zabiegowe), które są mniej inwazyjne od tradycyjnego leczenia operacyjnego i często pozwalają na uniknięcie otwartego zabiegu chirurgicznego. Procedury zabiegowe wykonywane w CPE to m.in.:
CPE zlokalizowana jest na parterze pawilonu A (obok Pracowni Rezonansu Magnetycznego). Planowe badania endoskopowe u pacjentów hospitalizowanych i ambulatoryjnych wykonywane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 – 14.35. Badania / zabiegi w trybie pilnym w godzinach pracy Pracowni zgłaszane są personelowi telefonicznie. Natomiast w godzinach od 15.00 do 7.00 oraz w weekendy i święta po wezwaniu przez lekarza chirurga pielęgniarki dyżurującej pod telefonem.
Informacja o wpływie wykonywanej przez jednostkę organizacyjną działalności na zdrowie ludzi i na środowisko – plik do pobrania (.doc)
Informacja o wpływie wykonywanej przez jednostkę organizacyjną działalności na zdrowie ludzi i na środowisko – plik do pobrania (.pdf)