Jako szpital zaangażowany w zdrowie i dobro naszych pacjentów, pragniemy stworzyć miejsce, które będzie wsparciem w ich drodze do zdrowia – ogród terapeutyczny. Ten zielony zakątek ma stać się uzupełnieniem terapii, oferując spokój, relaks i kontakt z naturą, który jest tak ważny w procesie leczenia.
Więcej o ogrodzie terapeutycznym:
Zadanie ma na celu uzupełnienie procesu terapeutycznego pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie. Proces terapeutyczny to nie tylko leczenie farmakologiczne, ale osiągnięcie celu terapeutycznego to wieloaspektowy cykl postępowania z pacjentem z problemami psychicznymi, którego coraz bardziej dostrzeganym i wykorzystywanym z dobrym skutkiem, elementem, jest kompleksowa terapia wykorzystująca zasoby przyrody i możliwości nowoczesnych rozwiązań ekologicznych. Utworzenie terapeutycznej strefy zieleni i wyposażenie w elementy małej architektury stanowi nieodłączną część procesu terapeutycznego. Kojące właściwości zieleni, szmeru wody, przebywanie w okolicznościach przyrody pozwalają nawet ograniczyć w wielu przypadkach dawki środków przeciwbólowych, wpływ na poprawę stanu ogólnego jest również udowodniony naukowo.
Pacjent zrelaksowany czuje się bezpieczniej, ma większą wolę życia i łatwiej znosi dolegliwości, odzyskać spokój, wolność i radość życia. Bardzo ważnym walorem projektu jest jego proekologiczny charakter, wykorzystujący odnawialne źródła energii (system fotowoltaiczny) oraz system odzysku wody.
Elementami projektowanego ogrodu są:
1. Strefy różnorodnych form terapii(naturoterapia, hortiterapia, itp.)
2. Strefy różnego rodzaju aktywności fizycznej i sportu(minigolf, badminton, bule, itp.)
3. Strefy rekreacji (ścieżki spacerowe, niecki wodne, fontanny, kaskady, altana, mała architektura: ławki, itp.)